Andromeda Web & Müzik
HIRILTILI ÇOCUK (WHEEZING CHILD)


      0-2 YAŞ grubunda artan sıklıkta görüğümüz hırıltılı öksürük, daralan küçük hava yollarının yarattığı sestir.Wheesing (Islık) sesi olarak adlandırılan hırıltı solunumun sonunda duyulur.

     Her viral enfeksiyonu olan çocukta duyulabilir.Ancak bu durum astım demek değildir.Bu durum ataklar halinde olursa ve süt çocukluğu dönemi sonrasında da devam ederse Astım yönünden değerlendirilebilir.

    Küçük bronşların iltahap sonucu daralması ve kısmen tıkanmasına bağlı gelişen bu tabloya en çok virüsler sebep olur.Çoğunlukla viral kaynaklı olup Bronşiolit olarak adlandırdığımız bu durum en sık 3 ay-18 ay arasında, Ekim - Mart döneminde  görülür.Sık ve zorlu nefes alıp verme, nefes alırken burun kanadlarının karın ve göğüs kafesi kaslarının çekildiği hırıltılı solunumun eşlik ettiği bir tablodur.

   Tekrarlayan bronşiolit atakları geçiren çocukların ; süt çocukluğu sonrası bu atakları devam ediyorsa, annede ya da babada astım,alerji öyküsü varsa bu çocuklarda astım gelişme olasılığı daha fazladır.

   ÖNERİLER

-    Gebeliğinde ya da emzirme döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde Bronşiolit ve Astım görülme olasılığı daha fazladır.Kesinlikle sigara içilmemelidir.
-    Toz ,duman,is ve keskin boya kokularından uzak durulmalıdır.
-    Bronşiolit genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası başlar.Viral enfeksiyonlar en  çok ellerden bulaşır.El temizliğine dikkat edilmelidir.
-    Öksüren bir çocukta, hırıltı,ateş sık nefes alıp verme gibi belirtilerden birisi gelişirse hemen doktora başvurulmalıdır.

Dirençli bronşiolit ya da astım tedavisinde bronş açıcı şuruplar veya hava tedavisi gerekebilir.Bu tedaviler bağımlılık ya da alışkanlık yapmaz.Tedavi uyumu hastalığın atlatılmasında son derece önemlidir.Doktorun önerdiği şekilde dikkatle uygulanmalıdır.HIRILTILI ÇOCUK
Uzm. Dr. Nihal SOLAKOĞLU
© Site hakları Dr.Nihal Solakoğlu'na aitir .
Muayene : 0 266 373 85 58
       Gsm : 0 532 382 27 57


Cennetayağı  Mahallesi, İstasyon Cad.
Nihal Solakoglu - DoktorTakvimi.com
Koza Cennet Sitesi B Blok, Kat 1, Daire No: 5

Edremit - BALIKESİR

( Edremit Devlet Hastanesi Ek Bina yanı
Edremit İlçe Tarım Müdürlüğü karşısı )
İNFANTİL KOLİK

HIRILTILI ÇOCUK (WHEEZING CHILD)

ÇOCUKLARDA ATEŞ ve ATEŞLİ HAVALE

EK BESLENME ÖNERİLERİ

AŞI TAKVİMİ
       
Ana Sayfa
Özgeçmiş
Makaleler
Neredeyiz ?
İletişim
Foto Galeri